top of page
Snímka obrazovky 2023-01-16 o 19.08.19.png

Diskriminácia podľa výšky človeka

Diskriminácia podľa výšky človeka


Jednou z foriem diskriminácie je aj diskriminácia podľa toho, akú má človek, resp. zamestnanec výšku. Diskriminácia podľa výšky je jednou z najmenej známych či
diskutovaných predsudkov.

Nevenuje sa jej veľa pozornosti a len veľmi ťažko sa dokazuje. 
Diskriminácia podľa výšky je nedokázateľný problém. Môže dokonca ovplyvniť aj pracovnú kariéru človeka.
Je známe, že v súčasnej spoločnosti existujú rôzne formy diskriminácie, ktoré sú spojené s naším výzorom – diskriminácia na základe hmotnosti, na základe toho, že niekto má tzv. detskú tvár a podobne.


Výskum výšky


Doktor Omer Kimhi, docent na University of Haife na Právnickej fakulte, študoval výšku ľudí a verí, že má korene v evolučných podmienkach, keďže dôležitosť výšky sa spája so silou v živočíšnej ríši. „Ak ste väčší, ste hlavou skupiny. Niečo z toho zostáva zakorenené, a preto sa výška spája s autoritou, silou a vyšším postavením“.
To, ako sa na výšku pozeráme a hodnotíme ju, môže byť inštinktívne. Ide o pozostatok primitívnych spôsobov, akými sa v minulosti mapovali rôzne sociálne hierarchie.
Je známe, že dôležitými vodcovskými črtami boli práve zdatnosť a fyzická impozantnosť. Dr. Erin Pritchard, ktorá prednáša v štúdiách zdravotného postihnutia na Liverpool Hope
University, hovorí, že existuje množstvo spôsobov, ako tzv. „heightizmus“ zakotviť aj v modernej spoločnosti. 
Zmysel heightizmu preniká aj do jazyka, ktorý obsahuje množstvo idiómov vyzdvihujúcich prednosti vysokej postavy, pričom negatívne vlastnosti sa spájajú s nízkou postavou. 
Podvedome sa vytvárajú u ľudí predsudky, ktoré spájajú výšku s kognitívnymi a fyzickými vlastnosťami. Vyšších ľudí totiž vnímame nechtiac ako schopnejších a tolerantnejších voči riziku, dominantných, talentovaných či charizmatických. Doktorka Pritchard vysvetľuje: „Na druhej strane, ľudia, ktorí sú nižší, sa neberú tak vážne. Nie sú rešpektovaní a môžu byť
terčom výsmechu.“


Nevnímajú to ako diskrimináciu


Vo všeobecnosti ľudia nevnímajú svoje vlastné predsudky voči výške ako diskrimináciu. „Je to preto, že výška je implicitná zaujatosť a nezapadá do našej mentálnej šablóny diskriminácie ako úmyselného a škodlivého činu“, uvádza sa na portáli BBC. 
Napríklad manažéri nemusia vedieť, že spôsob, akým vnímajú určitého zamestnanca, môže byť nejakým spôsobom spojený s jeho výškou, čo môže celkovo sťažiť riešenie problému. 
V prípade istého muža, ktorý sa stretol s diskrimináciou podľa výšky, by tento ani nevedel, ako sa spýtať, či jeho výška ovplyvnila jeho platový postup u nadriadených. Daný problém je neriešiteľný, pretože je veľmi ťažko dokázateľný.

Je nízky a všíma si rozdiely


Príklad


Muž si ešte v roku 2010 našiel prácu ako bezpečnostný pracovník na súkromnej univerzite.
Meria 157 centimetrov, čo znamená, že je nízkeho vzrastu. Jeho spolupracovníci ho
oslovovali vtipnými prezývkami. On je však hrdý na to, kým je, ako pracuje a ako dokáže
prekonávať problémy súvisiace s jeho výškou. 


Myslí si však, že jeho výška negatívne vplýva na jednu oblasť, a to na jeho plat. „Keď je čas na zvýšenie platu, porovnávajú ma s novými strážcami. Slúžil som tejto inštitúcii dlho, a preto by som nemal byť v rovnakej mzdovej kategórii ako oni,“ vyjadril sa. 


Vplyv na prácu
Aj napriek tomu, že diskriminácia podľa výšky sa ťažko odhaľuje, výška má hlboký
a merateľný vplyv na úspech pracovníkov. 


Výskum, ktorý sa venoval diskriminácii zamestnancov pri ich prijímaní ukázal, že zamestnávatelia skutočne môžu odmietnuť ľudí s nízkou postavou aj napriek tomu, že ich životopis je podobný uchádzačovi vyššej postavy. Podvedome si totiž s výškou spájajú
pozitívne vlastnosti, ako je napríklad sebadôvera, kompetencie či fyzické schopnosti. 


Rolu hrajú aj rodové rozdiely


Ďalší výskum, ktorý uskutočnila profesorka ekonómie Inas R. Kelly odhalil výrazné rozdiely v tom, ako vplýva výška na priemerný príjem aj podľa pohlavia. Bieli muži sú odmeňovaní viac za každých 10 centimetrov svojej výšky ako biele ženy. Tento rozdiel je ešte výraznejší u Afroameričanov.


Výška žien


Vysoké ženy čelia diskriminácii iným spôsobom ako muži. Podľa štúdie vysokých vysokoškoláčok ich nadpriemerná výška bola vnímaná ako „neúmyselné zastrašovanie.“ 
Ak existuje žena, ktorá sa týči nad ostatnými, môžu ju považovať za hrozbu. Ak ako žena ukážete dominanciu, považuje sa to za agresiu. Môže to byť problematické,“ hovorí výskumníčka, doktorka Pritchard z Liverpool Hope University. 
Ako naznačuje profesorka ekonómie Inas R. Kelly, muži majú väčšiu šancu získať viac, keď
sú vysokí. To znamená, že zatiaľ čo vysokí muži sú vnímaní ako charizmatickí vodcovia, vysoké ženy sú vnímané ako agresívna hrozba.


Výška ovplyvňuje aj výkon v práci


Výskum v danej oblasti naznačuje, že existujú aj iné faktory spojené s výškou, čo môže následne ovplyvniť výsledky v práci. Inas R. Kelly poukazuje na to, že výška je v skutočnosti pozitívne spojená s kognitívnymi schopnosťami a je odmeňovaná na trhu práce. 

V danej oblasti teda vyvstáva problém, nateraz vedecky nepreskúmaný, či ľudia s menším vzrastom skutočne čelia diskriminácii takým spôsobom, že by im to mohlo ovplyvniť sebavedomie, duševné zdravie a emocionálnu stabilitu.

Napíšte nám a spolu to zvládneme...

OZ Pre lepšiu spoločnosť

Bajkalská 9B

83104  Bratislava

info@bez-strachu.sk

Ďakujeme. V krátkej dobe sa vám ozveme a pomôžeme. 

Aktivita je súčasťou projektu prijímateľa OZ Pre lepšiu spoločnosť s názvom „Bez-strachu.sk“ (ITMS kód projektu: 312081BVQ8) realizovaného v rámci výzvy Zefektívnenie súčasných a zavedenie nových nástrojov za účelom zvýšenia aktivity ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením 2 (kód výzvy: OP ĽZ DOP 2021/8.1.1/RO-02). Projekt sa realizuje vďaka podpore z fondu Európsky sociálny fond – REACT-EU v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Viac informácií na: http://www.ludskezdroje.gov.sk, www.esf.gov.sk, www.employment.gov.sk

© 2022 OZ Pre lepšiu spoločnosť

bottom of page