
Odbory a diskriminácia na pracovisku
Odbory a diskriminácia na pracovisku
Disciplinárne konanie
Ak sa zamestnávateľ rozhodne, že proti zamestnancovi podnikne disciplinárne konanie, tento by mal by mal vyhľadať radu predstaviteľa odborového zväzu ohľadom zamestnancovho prípadu a prekonzultovať postup pri disciplinárnom konaní.
Disciplinárne konanie by malo mať nasledovný postup:
-
ak má zamestnávateľ podozrenie, že zamestnanec je nevýkonný, či konal nesprávne, mal by vykonať vyšetrovanie,
-
zamestnávateľ môže požiadať zamestnanca, aby sa dostavil na vyšetrovacie stretnutie,
-
zamestnanec môže požiadať o sprevádzanie predstaviteľa odborového zväzu,
-
dobrý zamestnávateľ by sprevádzanie mal umožniť,
-
zamestnávateľ by mal zamestnancovi poslať dôkazy, ktoré má v úmysle použiť proti zamestnancovi,
-
zamestnávateľ by sa mal s dotknutým zamestnancom stretnúť tvárou v tvár a danú záležitosť prediskutovať,
-
zamestnávateľa by mal zamestnanec informovať, ak si želá, aby ho niekto sprevádzal,
-
po stretnutí by zamestnávateľ mal zamestnanca informovať o svojom rozhodnutí a o práve zamestnanca odvolať sa proti danému rozhodnutiu.
-
Ak bol niekto zamestnancom po dobu aspoň dvoch rokov, zamestnávateľ ho môže prepustiť len zákonne, ak vie preukázať, že to bolo z dôvodu jeho neschopnosti robiť si svoju prácu. Je nezákonné, aby bol zamestnanec prepustený na základe:
-
členstva v odborovom zväze alebo činností v rámci odborového zväzu,
-
ochrany zdravia a bezpečnosti,
-
uplatňovania si zamestnaneckých práv,
-
tehotenstva a materstva,
-
diskriminácie.
-
Zamestnávateľ musí pri prepúšťaní dodržiavať spravodlivý postup. Ak tak neurobí, možno podať žalobu proti zamestnávateľovi za nespravodlivé prepustenie. V takomto prípade je pritom dôležité požiadať predstaviteľa odborového zväzu o radu.
Predloženie prípadu na zamestnaneckom tribunále
Ak má zamestnanec v práci problém, odborový zväz by mal byť schopný pomôcť mu vyriešiť ho. Je možné, že zamestnancovi bude môcť odborový zväz pomôcť jeho prípad predložiť na zamestnaneckom tribunále.
Zamestnanecký tribunál je špeciálny druh súdu, ktorý sa zaoberá zamestnaneckými otázkami. Poväčšine tribunál zamestnancovi prácu naspäť nevráti, ale je možné, že mu vyplatí odškodné. Odborový zväz môže zamestnancovi poradiť ohľadom toho, ako podať formálnu sťažnosť.
Je nevyhnutné, aby sa zamestnanec poradil ohľadom predkladania prípadu na tribunále so svojím odborovým zväzom. Sťažnosť sa musí podať do troch kalendárnych mesiacov od doby, kedy k danému prípadu došlo.
Pri predkladaní záležitosti na tribunále sa musí zaplatiť poplatok, a následne ďalší poplatok, ak sa prípad dotknutého zamestnanca nedá urovnať pred súdnym pojednávaním.
Ak zamestnanec poberá nízku mzdu a nemá úspory, môže požiadať o zníženie poplatku.
Diskriminácia a obťažovanie na pracovisku
Ak si zamestnanec myslí, že je v práci šikanovaný, obťažovaný či diskriminovaný, mal by sa obrátiť na odborový zväz.
Zamestnanec má právo na to, aby nebol diskriminovaný kvôli svojej rase, pohlaviu, národnosti, náboženskému vyznaniu alebo viere, sexuálnej orientácii, tehotenstvu, materstvu, veku alebo zdravotnému postihnutiu.
Ak je zamestnanec zdravotne postihnutý, má nárok na pomoc navyše. Zamestnávateľ je povinný vykonať "primerané úpravy" vo veciach, ako sú:
-
priestory,
-
vybavenie,
-
pracovná doba.
Pracovné podmienky majú byť nastavené tak, aby zdravotne postihnutý zamestnanec nebol v nevýhode v porovnaní s pracovníkmi bez zdravotného postihnutia. Táto povinnosť platí len vtedy, ak je zamestnávateľ o zdravotnom stave dotknutého zamestnanca informovaný.
Je nezákonné diskriminovať zamestnanca kvôli tomu, že má zmluvu na dobu určitú alebo že pracuje na čiastočný úväzok.
Diskriminácia sa môže prejaviť v tom, že zamestnanec je platený menej ako ostatní, má horšie pracovné podmienky než aké sú poskytnuté iným pracovníkom alebo nemá určenú konkrétnu prácu.
Ak sa k zamestnancovi niekto v práci chová tak, že jeho správanie je nepriateľské, zastrašujúce, ponižujúce alebo urážlivé, vrátane nechcenej sexuálnej pozornosti, v takom prípade ide o obťažovanie, ktoré je nezákonné.
Je tiež nezákonné, aby bol zamestnanec prenasledovaný za to, že podal sťažnosť ohľadom svojej diskriminácie.
Zamestnanec, ktorý má pocit, že je diskriminovaný, by si mal zapísať všetky prípady šikanovania, obťažovania alebo iných foriem diskriminácie. Takéto dôkazy bude potrebovať pri podaní sťažnosti.