top of page
Snímka obrazovky 2023-01-16 o 19.08.19.png

 Diskriminácia na pracovisku na základe viditeľného ochorenia

Diskriminácia na pracovisku na základe viditeľného ochorenia

 

Odborníci upozorňujú, že existuje aj diskriminácia na základe ochorenia, o ktorej sa však v spoločnosti hovorí veľmi málo. Diskriminácia a stigmatizácia (poznamenanie, poškodenie) na základe ochorenia je stále spoločenským tabu. Otvoriť túto tému a urobiť z nej celospoločenský diskurz považujú za mimoriadne dôležité, pretože toto ochorenie významne negatívne zasahuje do života zamestnancov, resp. pacientov.

Niektorí zamestnanci trpiaci špecifickými ochoreniami, ako je napríklad psoriáza (dedičné autoimunitné ochorenie prejavujúce sa výsevmi zapálenej kože pokrytej šupinami), pociťujú celoživotnú stigmu, ktorá významne ovplyvňuje ich pracovný aj súkromný

život.

Diskrimináciu pociťujú na pracovisku, ale aj v bežnom živote. Takto postihnutí ľudia sa stretávajú s upätými pohľadmi na verejnosti. Ochorenie im spôsobuje najmä psychické problémy. „Sú často odsudzovaní verejnosťou, ktorá z dôvodu neznalosti ich zdravotného problému nenachádza pochopenie pre ich ochorenie,“ tvrdí Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov. 

clanok_6.jpg

Na Slovensku trpí týmto ochorením približne 200 tisíc ľudí, pomer mužov a žien je približne rovnaký. Aj keď sa ochorenie neprenáša dotykom, verejnosť je k týmto ľuďom značne rezervovaná. Neuplatňovanie princípu rovnosti a diskriminácia je v ich životoch prítomná  akosi prirodzene. Až natoľko, že sa o ich diskriminácii nehovorí, je spoločenským tabu.

Riziko diskriminácie akcentuje aj Marian Mesároš, právnik Slovenského národného strediska pre ľudské práva: „Ľudia so psoriázou musia čeliť náročnej životnej výzve. Spoločnosť v ktorej žijú, by im to nemala sťažovať svojou neinformovanosťou, predsudkami, či priamo diskrimináciou. Majú právo na rovné zaobchádzanie tak, aby mohli slobodne napĺňať atribúty kvalitného života. Pokiaľ to tak nie je, majú právo na ochranu pred diskrimináciou.“

Zamestnanci resp. pacienti, ktorí sú v dôsledku svojho ochorenia stigmatizovaní a pociťujú diskrimináciu či už na pracovisku, alebo v bežnom živote sa môžu obrátiť na Právnu poradňu Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP).

Právnu pomoc im poskytne aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

Dátum: 06.02.2023

Autor: Mgr. Lucia Valentovičová

Foto: internet

Napíšte nám a spolu to zvládneme...

OZ Pre lepšiu spoločnosť

Bajkalská 9B

83104  Bratislava

info@bez-strachu.sk

Ďakujeme. V krátkej dobe sa vám ozveme a pomôžeme. 

Aktivita je súčasťou projektu prijímateľa OZ Pre lepšiu spoločnosť s názvom „Bez-strachu.sk“ (ITMS kód projektu: 312081BVQ8) realizovaného v rámci výzvy Zefektívnenie súčasných a zavedenie nových nástrojov za účelom zvýšenia aktivity ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením 2 (kód výzvy: OP ĽZ DOP 2021/8.1.1/RO-02). Projekt sa realizuje vďaka podpore z fondu Európsky sociálny fond – REACT-EU v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Viac informácií na: http://www.ludskezdroje.gov.sk, www.esf.gov.sk, www.employment.gov.sk

© 2022 OZ Pre lepšiu spoločnosť

bottom of page