top of page
Snímka obrazovky 2023-01-16 o 19.08.19.png

Diskriminácia na základe veku

Podľa prieskumov Euobarometra najviac rozšírenou formou diskriminácie na Slovensku je diskriminácia na základe veku vyššieho ako 55 rokov (50%).

Priama diskriminácia z dôvodu veku je také zaobchádzanie, ktoré je v porovnateľnej situácii menej výhodné ako zaobchádzanie s inou osobou iného veku.

V praxi sa však vyskytujú najmä  diskriminačné prístupy voči mladým absolventom alebo voči ľuďom preddôchodkového, či dôchodkového veku, teda voči seniorom. 

clanok_7.jpg

Prípady diskriminácie zamestnancov podľa veku sa vyskytujú predovšetkým v rámci pracovnoprávnych vzťahov. 

Diskriminácia z dôvodu veku je podľa Slovenského národného strediska pre ľudské práva (NSĽP) väčšinou skrytá a ťažko sa preukazuje. Vek je pociťovaný ako najsilnejší zdroj diskriminácie pri prijímaní do zamestnania. Často sa s ním stretlo až takmer 92 % našej dospelej populácie. Situáciu najkritickejšie vnímajú kategórie starších zamestnancov, 45 - 60 rokov, u ktorých majú tieto skúsenosti takmer dve tretiny opýtaných. 

Príklad: V ekonomicky zaostalom regióne Slovenska , pri prepúšťaní v textilnej továrni, vedenie ako prvé prepustilo robotníčky po štyridsaťpäťke. Tieto pracovníčky však mali lepšiu bilanciu - menej absencií, lepšie plnenie úloh, dlhoročné skúsenosti, teda prax v porovnaní s mladšími kolegyňami. Berúc do úvahy uvedené faktory, možno považovať postup vedenia firmy za diskriminačný. 

Dôvodom na diskrimináciu môže byť tak vysoký, ako aj nízky vek. Spojenie samotného veku s iným znevýhodňujúcim faktorom, vytvára predpoklady pre tzv. viacnásobnú diskrimináciu. Takéto znevýhodnenie , teda dvojnásobné, znevýhodnenie  pociťovali na trhu práce najmä ženy nad 40 rokov, pretože boli diskriminované tak na základe veku, ako aj na základe pohlavia.


Príklady znevýhodnenia z dôvodu veku
 

Staršia generácia, no najmä staršie ženy, čelia na  trhu práce viacerým znevýhodneniam. Z toho často vyplýva nútený odchod do predčasného dôchodku. Deje sa tak aj napriek nepriaznivému demografickému vývoju v Slovenskej republike.
 

Ďalšou ohrozenou skupinu z pohľadu zamestnanosti  sú aj mladí ľudia, absolventi škôl, skupina dlhodobo nezamestnaných ľudí. Rovnako aj matky s malými deťmi majú spravidla problémy začleniť sa do pracovného procesu.

Vo výberovom konaní nesmie zamestnávateľ ohraničiť pracovné pozície na určitú vekovú skupinu. V rámci výberového konania nie sú prípustné otázky na vek uchádzača o zamestnanie. Zamestnávateľ by postupoval diskriminačne, ak by si vyberal zamestnancov napr. len vo veku 30–35 rokov. Takýmto postupom by diskriminoval nielen mladších uchádzačov o zamestnanie, ale aj starších.

V rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania z dôvodu veku by bol napr. inzerát typu „hľadáme uchádzača do 45 rokov veku“. Za právne korektný by sa považoval taký inzerát, kde by bolo uvedené, že zamestnávateľ hľadá zamestnancov „od 3 rokov praxe v povolaní.“ 

Ochrana pred diskrimináciou
 

Vek sa na rozdiel od iných dôvodov diskriminácie vyznačuje tým, že je neutrálny vo vzťahu nielen k starším, ale aj k mladším zamestnancom. Diskrimináciou v závislosti od veku môže byť postihnutý každý zamestnanec alebo zamestnankyňa.

Slovenský legislatívny rámec pre zabránenie diskriminácie z dôvodu veku v zamestnaní zakotvuje Zákonník práce a Zákon o službách zamestnanosti, ktorý definuje znevýhodnené skupiny uchádzačov o zamestnanie. 

Príkladom špecifického prístupu je v zákone definovaný príspevok na vykonávanie absolventskej praxe. Tento príspevok je definovaný ako pomoc získať prvé pracovné skúsenosti absolventom a absolventkám. Osobitné ustanovenia o príspevkoch na zamestnávanie znevýhodnených uchádzačov o prácu pomáhajú zamestnávateľom prekonávať predsudky v danej oblasti. 

Dátum: 16.02.2023

Autor: Mgr. Lucia Valentovičová

Foto: internet

Napíšte nám a spolu to zvládneme...

OZ Pre lepšiu spoločnosť

Bajkalská 9B

83104  Bratislava

info@bez-strachu.sk

Ďakujeme. V krátkej dobe sa vám ozveme a pomôžeme. 

Aktivita je súčasťou projektu prijímateľa OZ Pre lepšiu spoločnosť s názvom „Bez-strachu.sk“ (ITMS kód projektu: 312081BVQ8) realizovaného v rámci výzvy Zefektívnenie súčasných a zavedenie nových nástrojov za účelom zvýšenia aktivity ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením 2 (kód výzvy: OP ĽZ DOP 2021/8.1.1/RO-02). Projekt sa realizuje vďaka podpore z fondu Európsky sociálny fond – REACT-EU v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Viac informácií na: http://www.ludskezdroje.gov.sk, www.esf.gov.sk, www.employment.gov.sk

© 2022 OZ Pre lepšiu spoločnosť

bottom of page