
Ako sa brániť, ak sa stretnete s diskrimináciou na pracovisku - Mimosúdne prostriedky obrany
V prípade, že ste sa na pracovisku stali terčom diskriminačného konania alebo obeťou šikany, ponúka vám zákon niekoľko možností.
-
V prvom rade môžete skúsiť adresovať sťažnosť na neadekvátne zaobchádzanie s vašou osobou priamo zamestnávateľovi. Najlepšie je vypracovať ju písomne; zamestnávateľovi, ktorý je právnickou osobou, je vhodné ju doručiť formou odovzdania či adresovania do rúk osoby, ktorá je jeho štatutárnym orgánom. Zamestnávateľ musí na vašu sťažnosť bez zbytočného odkladu odpovedať. Zároveň je povinný vykonať nápravu, prípadne upustiť od šikanózneho konania a odstrániť jeho následky.
2. Ak zamestnávateľ nie je ochotný situáciu riešiť, skúste sa so žiadosťou o pomoc obrátiť na zástupcu zamestnancov pôsobiaceho na vašom pracovisku (t.j. odborový orgán, zamestnaneckú radu alebo zamestnaneckého dôverníka)
3. V prípade, že pre vás táto alternatíva nie je dostupná alebo vhodná, môžete podať podnet na Inšpektorát práce. V neposlednom rade prichádza do úvahy aj oslovenie Slovenského národného strediska pre ľudské práva, ktoré poskytuje bezplatné právne poradenstvo najmä v prípade šikany spojenej s diskrimináciou.

Prostriedky obrany riešenia obrátením sa na súd
-
V prípade, že sa vaša snaha o mimosúdne riešenie záležitosti nestretne s úspechom, stále máte možnosť iniciovať proti zamestnávateľovi súdny spor. Ak voči vám bola porušená zásada rovnakého zaobchádzania alebo trpíte v dôsledku mobbingu či bossingu, ktorý sa navonok javí ako legitímny výkon práv a povinností, ale v skutočnosti ide o zneužívanie oprávnení, ktoré vás poškodzuje a je v rozpore s dobrými mravmi, môžete sa obrátiť na súd.
-
Na konanie pred súdom sa vzťahuje Občiansky súdny poriadok, ktorý stanovuje postup súdu a účastníkov. Konanie sa začína na návrh osoby dotknutej nedodržaním zásady rovnakého zaobchádzania (označovanej ako navrhovateľ alebo žalobca), ktorý sa nazýva žaloba. Žaloba sa podáva na súd, v obvode ktorého má bydlisko alebo stále pracovisko osoba, proti ktorej žaloba smeruje.
-
Žaloba musí obsahovať identifikačné údaje žalobcu a žalovaného (meno, priezvisko, bydlisko a štátne občianstvo), pravdivé opísanie rozhodujúcich skutočností (teda čo sa vlastne stalo, v čom spočíva porušenie zásady rovnakého zaobchádzania) a označenie dôkazov, ktorých sa navrhovateľ dovoláva (napr. priloženie kópií všetkých listín, z ktorých vyplýva, že došlo k porušeniu zásady rovnakého zaobchádzania).
-
Zo žaloby tiež musí byť zrejmé, čoho sa navrhovateľ domáha – teda či žiada napríklad ospravedlnenie, alebo náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.
Výrazné zásahy do vašej cti a dôstojnosti postihuje aj trestné právo
-
Šikana je priestupkom vtedy, ak vám ublíži na cti tým, že vás urazí alebo vydá na posmech, ak vás bude ohovárať. Za ohováranie sa v zmysle Trestného zákona považuje oznámenie nepravdivého údaju, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť vašu vážnosť a poškodiť vás v zamestnaní alebo dokonca narušiť vaše rodinné vzťahy.
-
Nátlakom je pre zmenu správanie, ktorým vás páchateľ núti, aby ste niečo konali, opomenuli alebo trpeli a zneužíva pritom vašu hmotnú núdzu alebo naliehavú majetkovú potrebu, prípadne tieseň vyvolanú vašimi nepriaznivými osobnými pomermi.
Čo je mobbing ?
Šikanovanie zo strany iného zamestnanca a nie zamestnávateľa, právna veda nazýva aj pojmom mobbing. Často je táto šikana praktizovaná zo strany väčšej skupiny, avšak týmto pojmom môžeme označiť aj šikanovanie zo strany jedného zamestnanca voči druhému. Môžeme ho označiť ako psychický teror v pracovnom prostredí zamestnancov s cieľom ublížiť inému zamestnancovi.
Šikana na pracovisku existuje, a to častejšie, než si možno myslíte. Zďaleka sa však netýka len juniorov a nováčikov. Šikana na pracovisku má mnoho podôb. V prvom rade ju podľa toho, kto sa
šikany dopúšťa, označujeme ako bossing alebo mobbing.
Čo je bossing ?
Ide o šikanovanie zo strany nadriadeného pracovníka. Pojmy bossing alebo mobbing nie sú definované v Zákonníku práce a ani v inom právnom predpise.
Ako sa šikana zo strany šéfa prejavuje?
-
odlišným odmeňovaním pracovníka
-
zvýšenými nárokmy na jeho výkony
-
privlastňovaním si výsledkov práce nadriadeným
-
zvýšenými časovými nárokmi na zamestnanca
-
prehnaným kontrolovaním plnenia povinností či dochádzky
-
neschválením dovolenky
-
arogantným správaním, slovnými urážkami, zosmiešňovaním pred kolegami, bezdôvodným vyhrážaním výpoveďou
Dátum: 22.03.2023
Autor: Mgr. Lucia Valentovičová
Foto: internet/wikiHow